Co je to barf

Zkratka BARF pochází z anglického bon and raw food. Což znamená kosti a syrová potrava. Krmení dle BARF je založeno na myšlence přirozené stravy.

BARF má své příznivce a odpůrce.

Nejčastější námitky proti BARF:

Příprava stravy je zdlouhavá, musí se sestavovat jídelníček, sledovat poměr živin, vitamínů a minerálů. Granule jsou levnější.

 

Je pravda, že granule jsou vyráběny tak, aby v jedné dávce pes dostal veškeré látky, které potřebuje. U za studena lisovaných granulí nedochází k likvidaci důležitých látek. Příprava krmné dávky je otázkou několika málo minut.

Oříškem může být nalezení kvalitních granulí, které budou Vašemu příteli chutnat. Na trhu existuje také velké množství nekvalitních granulí s nízkým obsahem vitamínů, naopak vysokým podílem kukuřice, která je hůře stravitelná a některým pejskům působí zažívací potíže. Nízký obsah masa se leckde dohoní proteiny jinak. Například kukuřičným lepkem nebo sójou, jež obsahují až 70% proteinů.

Některé granule obsahují nebezpečné, karcinogenní nebo alergenní látky, např. E321 (BHT), E320.

 

Důvody pro BARF

Sestavení jídelníčku není zas taková věda, jak by se mohlo zdát.

 

Však Vy i Vaše děti také žijete, aniž by jste se stravovali podle nějakých tabulek, aniž by jste vyskočili o půlnoci z postele a odříkali, kolik procent důležitých látek obsahuje konina, jak velký kousek ryby, jablka a okurky musíte sníst, aby jste vůbec byli životaschopní jedinci. Určitě si nesednete k internetu, když pozřete jahodu a hodinu na to zhřešíte čokoládou, a nehledáte, zda by Vám kombinace mohla ublížit.

Denní dávka krmiva by měla být něco kolem 2-3% ideální tělesné hmotonosti Vašeho čtyřnohého přítele. Záleží na dalších faktorech jako je aktivita psa, fyzická kondice. Co stačí jednomu psu, nemusí stačit druhému.

 

Při přípravě přirozené stravy je důležité se zaměřit na její rozmanitost.

 

Denní dávky masa a kostí by měla tvořit 70% celkového objemu denní krmné dávky. Zelenina 18%, ovoce 8% a 4% obiloviny.

Není druh masa, který by se vyloženě zakazoval, přesto některým pejskům může uričtý druh masa vadit. Jednoduše takový druh masa vyřadíte. Je dobré jednou až dvakrát týdně podávat vnitřnosti (dršťky, játra, srdce, ledviny, žaludky,...). Syrové maso přemražte alespoň 48 hodin, aby jste eliminovali výskyt bakterií a střevních parazitů.

Vhodné kosti jsou ty, které jsou obaleny masem (kuřecí skelety, žebírka). Kosti bez masa mohou způsobovat zácpu. kosti vždy podáváme tepelně neopracované, jinak se mohou lámat a způsobit poranění.

 

Z ovoce a zeleniny se velmi hodí listová zelenina, mrkev, celer, paprika, cuketa, jablka, banány, broskve, meruňky.

Vyvarovat bychom se měli cibuli, avokádu, syrovým bramborám, citrusovým plodům, kiwi a omezeně podávat nadýmavé druhy zeleniny.

Vhodné přílohy jsou - pohanka, bulgur, kuskus, rýže, ovesné vločky, občas těstoviny.

 

Cenová náročnost

 

Jestliže hodláte psa krmit svíčkovou od řezníka, je to určitě dražší než granule. Existuje ale řada obchodů, jež se zabývají prodejem kvalitního masa pro psy. Zkuste propočítat cenu za kilo granulí a srovnejte s cenou za kilo masa na našem obchodu.

Je rozdíl tak drastický?